Brülör Sistemleri

Brülör kelimesi aslında hiç yabancı olmadığımız bir kelime ancak görsel olarak göremediğimiz için brülör nedir sorusunu sorma gereği duymaktayız. Genellik ile büyük şehirlerde bulunan çok katlı apartmanların ısıtma sistemi olarak kullandıkları doğalgaz yakıtlı kazanların ateşleme ve gaz püskürtme işlevini yerine getiren elektronik aletlere brülör denir.

Evlerinizde muslukları açtığınız zaman sıcak su gelmesinin ve kış aylarında kalorifer peteklerinin ısınmasını sağlayan başlıca parça doğalgaz yakıtlı brülörlerdir. Marka ve modelleri değişiklik gösterse bile kullanım amaçları ve çalışma prensipleri aynı olan brülörler en yaygın olarak İstanbul ve çevresindeki gelişmiş nüfus yoğunluğu fazla olan kentlerde kullanılır.

Brülör çalışma prensibi ise aslında matematiksel olarak karışıktır, ancak siz okuyucuların daha iyi anlayabilmesi için olabildiğince basite indirgeyip anlatmaya çalışacağım.

Demir, çelik yada döküm kazanların içlerinde bulunan boşluklara ısıtılması gereken su basılır. Bu kazanların iç kısımları alev oluşacak şekilde boşluk bırakılmıştır. Merkezi sistemlerde doğalgaz borusundan gelen yakıtı brülör sayesinde aynı ocaklardaki gazı dağıtan memeler gibi brülör memesi orantılı bir şekilde kazanın iç kısmına yayar. Yeterli yakıt (doğalgaz) kazanın içinde dolduğu anda brülörün ön kısmında bulunan ateşleme bujileri ile yakıt ateşlenir ve su istenilen dereceye gelene kadar ısıtılır. Isınan su ise devir daim pompası adı verilen pervaneli motor pompalar ile üst katlara basılır. Suyun sıcaklık derecesi brülör yada kazanlarda bulunan beyinler ile belirlenir ve istenilen derecede sabitlenir. Bu şekilde istenilen sıcaklıktaki su brülör ve kazan sayesinde elde edilmiş olur.

İşin içinde doğalgaz yani yanıcı madde girdiğinden dolayı yetkili olmayan kişi ve kişilerce kazan brülörlerinin açılması kurcalanması oldukça tehlikelidir. Gerekli bakım ve tamirlerin yetkili servisler yada brülör servisi vasıtası ile yapılması önem ile rica olunur.

ÖNCEKİ YAZISONRAKİ YAZI